Markkanen: "Vanhempi on lapselleen roolimalli kaikessa."
8.9.2017 13:23 Seuratiedotteet / Pääsivusto

"Yksi vanhemman tärkeimmistä taidoista on osata pysyä hiljaa"

FC Reippaan pelaajien vanhemmat ovat seuramme valtava voimavara. Ilman heidän tukeaan ja panostaan seuran toimintaedellytykset olisivat selkeästi heikommat. Harrastavan nuoren vanhemman rooli ei ole aina yksinkertainen. On erittäin inhimillistä, että oman lapsen tekemisiin sekä harrastamiseen suhtautuu tunteella.

Koripalloilija Lauri Markkasen äiti Riikka kertoo Kodin Kuvalehdessä omista näkemyksistään harrastavien lasten vanhempana . Haastattelussa nousee esiin useita asioita, joita meidän vanhempien kannattaa pitää mielessä.

Alla poimintoja Kodin Kuvalehden jutusta - Lue koko juttu täältä

  • "Jos peli on mennyt huonosti, lapsi ei ehkä halua jutella mitään. Silloin ei kannata patistaa, vaan antaa omaa tilaa ja rauhaa. Yksi vanhemman tärkeimmistä taidoista on osata pysyä hiljaa. Aina ei tarvitse sanoa mitään..."
  • "Vanhemman tehtävä on olla vanhempi, ei valmentaja."
  • "Vanhempi on lapselleen roolimalli kaikessa. Myös pettymyksissä. Jos lapsi on epäonnistunut pelissä, vanhempien ei kannata näyttää hänelle pettymystään."

   
Lisää uutisia
FC Reipas
«  Marraskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
 
Kategoriat